Monday, March 17, 2014

Hea (!) puljongi keetmine

  • sea- või veiseliha
  • vürtspipar
  • nelk
  • tavaline pipar
  • sool
  • porgand
  • sibul
  • küüslauk

Hiljuti taipasin, et olin suutnud valesti teha nii lihtsana näivat asja, nagu seda on puljongi keetmine. Liha/kondid vette, maitseained ka, kuumus alla ja ongi korras. Lihtne ju? Ja suuremalt jaolt ongi, kuid kuumuse osa on väga oluline hea tulemuse saamisel. Nimelt peaks see olema nii madal, et vesi ei hakka kunagi täie jõuga keema. Loomulikult võtab madalal kuumisel valmistamine rohkem aega, kuid siin ongi oluline vahe - kas tahad saada kiiret tulemust või head tulemust.



Kui teed midagi, mis kasutab nagunii liha, võid ka puljongi puhtalt lihatükkidest keeta. Samas on kontidest valmistamine odavam. Võid kasutada ka mõlemat korraga. Antud juhul läks nii liha kui puljong kasutusse järgmise toidu jaoks (sellest järgmises postituses), seega ei hakanud konte kasutama. Kui sa ei lisa maitseaineid kuidagi eraldatuna (marli sisse seotult vms), siis soovitan lõigata üsna suured lihatükid, vastasel juhul teed enda elu liiga raskeks ja pead pärast keetmist tükk aega liha ja muud puru sorteerima. Nii ehk teisiti - pika valmistamisaja tõttu hauduvad ka suured lihatükid mõnusalt pehmeks ja kõik vajalikud ained jõuavad puljongisse, seega pole väga peenel tükeldamisel mõtet.



Puljongit keetes ei pea soola kasutama, eriti kui plaanid seda külmutada ja hiljem mõne toidu jaoks kasutada, mõned retseptid soovitavad ka vürsidega mitte liialdada. Ise selles probleemi ei näe ja kuna eesmärgiks ongi tavaliselt igati jõulise maitsega koostisosa/joogi saamine, siis lisan kõik vajalikud komponendid kohe, siiski tuleks mainida, et isegi siis soovitatakse soola lisada alles keetmise lõpus, see on üks asi, mida pean järgmine kord proovima. Maitseainetena soovitan soola, nelki, vürtspipart ja tavalist pipart. See on korduvalt testitud kombinatsioon, ehkki kindlasti mitte ainus võimalik. Täpsed kogused pead ise järgi proovima. Viimatine poti vaippommitamine maitseainepakkide sisuga andis igatahes väga hea, ehkki mõne jaoks ehk liiga intensiivse tulemuse. Vürtsid võib nt marli sisse siduda või koos teesõelaga potti panna, see lihtsustab oluliselt vahu korjamist, kuna vürtsid kipuvad koos vahuga pinnal ujuma ja tulevad vahu eemaldamisel kaasa.



Lisa potti ka 1-3 poolekslõigatud sibulat (koos koorega, kuna need annavad tulemuseks kuldsema/pruunikama värvi), küüslauku ja suured porganditükid. Täida seejärel pott külma veega ja pane madalal kuumusel valmima. Sõltuvalt tehtava koguse suurusest ei toimu järmised paarkümmend minutit kuni tund aega midagi. Käi aeg-ajalt vaatamas ja kui näed, et pinnale hakkab kogunema hallikat vahtu, eemalda see vahukulbiga. Lõplik valmimisaeg sõltub sellest, kas kasutada liha või konte, milline on nende suurus, kui suure potiga asi valmima panna. Ise käin aeg-ajalt proovimas, kuni leian, et nüüd on maitse ideaalne.



Kui puljong valmis, tõsta suuremad tükid vahukulbiga kausile/taldrikule välja ja kalla vedelik läbi võimalikult peeneaugulise sõela. Sibula- ja küüslaugutükkidega pole midagi teha, kuid vaikselt vürtsikas vedelikus haudunud porganditükid pole mul kunagi kaua vastu pidanud, kuna omandavad meeletult hea maitse. Antud viisil keedetud liha on samuti sedavõrd hea, et sobib ka kohe söömiseks, olgu siis niisama või koos millegagi serveerimiseks. Kuidas täpselt puljongit ja liha edasi kasutada, jääb juba sinu otsustada, kuid soovitan kindlasti võtta lihtsalt ühe tassi niisama kuumalt nautimiseks. Veelgi parem, kui on käepärast mõned kodused liha- või köögiviljapirukad. Paar sellist ja eelkirjeldatud viisil valmistatud puljong ning sul on laual eine, mis on küll lihtne, kuid sedavõrd maitsev, et isegi parimatel Prantsuse restoranidel on raske sellega konkureerida.



Puljongit ei saa loomulikult lõputult külmkapis kausis hoida, küll aga võib teda külmutada, et oleks alati käepärast. Sellisel juhul soovitan keeta üsna kange (vähese veega) puljong, et sügavkülmas ruumi säästa. Soovitatakse ka kokkukeetmiseks nimetatud asja, mis tähendab puljongi pikaajalist (mitu tundi) keetmist madalal tulel, et vesi välja auraks. Julgeksin küll kahelda, kas selleks vajalik aja- ja energiakulu end õigustab.


Follow my blog with Bloglovin

Tuesday, January 14, 2014

Herne... seljanka?

  • poolikud kollased herned
  • rohelised külmutatud või konservherned
  • külmutatud või konservmais
  • konservoad, nt tomatiga
  • 5 sorti liha/vorsti
  • porgand
  • sidrunimahl
  • tomatipasta
  • sibul
  • puljong
  • sool, pipar

Toidublogis on olnud pikk paus, kuid täna tuli poes uidates vahelduseks päris huvitav kombinatsioon kokku - herneseljanka. Ma pole küll päris kindel, kas just iga supp, mis sisaldab suurt hulka komponente ja tomatipastat, ka tegelikult seljaka nime väärib, aga nimede väljamõtlemine on üsna tüütu ja lihtsalt erinevaid komponente loetlevad nimed pole ka huvitavad.

Igatahes vajab üks korralik seljanka või seda nimetust taotlev supp korralikult ettevalmistatud supipõhja ja mitut sorti liha. Antud juhul kasutasin ungari pekki, seapõske, suitsuvorsti, searaguud, ja südant. Seda viimast tuleb veidi hoolikamalt puhastada, et üleliigne rasv, sooned jms hamba all ebameeldivana tunduvad osad eemaldada. Seapõsk, ungari pekk ja suitsuvorst tuleks läbi praadida, nii saate parema maitse ja vabanete liigsest rasvast. Ka väikeseks tükeldatud searaguu ja südametükkide läbipraadimine on mõistlik. Sibulaga tehke nagu tahate. Paljud retseptid soovitavad ka seda praadida ja antud juhul nii ka tegin, kuid vahel on ka keedetud suured sibularõngad supis väga head.

Poolikuid kollaseid herneid leotage paar-kolm tundi enne keetmist (pakil soovitatakse 6-8, kuid nii palju pole tarvis). Puljongi poolest on kõige lihtsam, kui see on varem valmistatud ja sügavkülma pandud, keetmine võtab muidugi rohkem aega. Kui aga pole puljongit ega piisavalt aega selle keetmiseks, võib selle ka kasutamata jätta. Kõik need komponendid annavad keetmisel ise juba piisavalt hea maitse kokku... muidugi on ühe tugeva veisekontidest puljongiga supp terake parem. Igatahes ei soovita puljongikuubikuid - no lihtsalt ei ole õige asi.

Pange herned puljongisse (või vette) keema ja keetke, kuni hambad raskusteta neist läbi hammustavad. Seejärel lisage ka kõik ülejäänud komponendid ja keetke, kuni porganditükid on pehmed. Lõpetuseks lisage külmutatud/konserveeritud herned, mais ja oad ning laske supil veel kord keema tõusta. Kui supp liiga vedel ei tulnud, täidab juba väike kausitäis sellist rooga kõhu tükiks ajaks. Eriti veel, kui peaks soov olema hapukoort peale lisada.



Follow my blog with Bloglovin